Afyonkarahisar İscehisar Mermerciler Derneği (AFİSMED)

Hakkımızda

Afyonkarahisar İscehisar Mermerciler Derneği Afyon Kocatepe Gazetesi 09.04.1988 tarih ve 6966 sayısında Kuruluş Tüzüğü yayınlanarak AFYON İSCEHİSAR MERMERCİLER DERNEĞİ olarak tüzel kişilik kazanmış Türkiye’nin 3. Mermerciler Derneğidir.  

Dernek Afyon il isminin Afyonkarahisar olarak değiştirilmesinden sonra 16.07.2007 günü yapılan 10.Olağan Genel Kurul Toplantısında Tüzük değişikliği yapılarak  AFYONKARAHİSAR İSCEHİSAR MERMERCİLER DERNEĞİ olarak tescil edilmiştir.

Olağan Genel Kurul Toplantıları 3 yılda bir Mayıs ayı içersinde yapılır. Yönetim veya Denetim Kurullarının gerek gördüğü hallerde ve üyelerin 1/5 inin yazılı isteği üzerine Olağan Üstü Genel Kurul Toplantısı yapılır. 

Derneğimiz 2.Belediye İş Hanında faaliyetlerine başlamış, sırasıyla 1.Belediye İş Hanı, Cumhuriyet Meydanı NO:7 adresinde açılan lokal binasında, Ankara Cad. NO:68 adresinde bulunan Adnan DEMİRLE’e dükkan da bulunduktan sonra 2000 yılında İscehisar Belediyesinden ihale ile satın almış olduğu şuanda mevcut bulunan Mermer Han İş Merkezi N0:2/8 adresinde kendi bürosunda faaliyetlerine devam etmektedir.

Günümüze kadar 131 gerçek kişi ve 22 tüzel kişi olmak üzere 153 üye kayıt olmuş olup zamanla üyelikten ayrılan ve tüzük gereği üyeliğine son verilen üyelerden sonra 74 gerçek kişi ve 19 tüzel kişi olmak üzere toplam 93 üye mevcudumuz vardır.

Derneğimiz Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Kurucu Üyesi ve halen Yönetim Kurulu üyesidir.

İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı Danışma ve Düzenleme Kurulu Üyesi olup her yıl düzenli bir şekilde düzenlenen fuarda stand açarak  üyelerimize ve katılımcılarıma olmak üzere tüm ziyaretçilerimize yardımcı gerekli ilgiyi göstermektedir.

Mersem Danışma ve Düzenleme Kurulu Üyesi, DPT Müşteşarlığı koordinasyonunda kurulan Kalkınma Kurulu Üyesi, İscehisar Mermer ve El Sanatları Festivali Danışma ve Düzenleme Kurulu Üyesi dir.

İlimiz ve çevre illerde üretilen mermerlerle ilgili fiyat araştırmaları yaparak Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yüksek Fen Kuruluna uygulanabilecek mermer fiyatlarını bildirmektedir.

Ülkemiz genelinde sektörümüzle ilgili sorunların görüşülüp tartışıldığı, çözüm yollarının araştırıldığı  Resmi Kurum ve kuruluşlar, Ege ve İstanbul Maden İhracatçıları Birlikleri, Üniversiteler diğer Mermerciler Dernekleri ve Odaları ile sürekli irtibat halinde olan derneğimiz zamanla diğer illerde düzenlenen toplantı, panel ve seminerlere katılmakta, düzenlenen fuarlar ziyaret edilmekte, ilimizde ve ilçemizde düzenlenen toplantı, panel, seminer, festival gibi etkinliklerde gerekli ilgiyi göstermekte ve misafirlerimize ev sahipliği yapmaktadır.

Derneğimiz İlçemizde kurulan İl Özel İdaresinin % 30, İscehisar Belediyesinin % 30, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odasının % 30 hisse ile ortak olduğu İSCEHİSAR MERMER ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ne % 10 hisse ile 4. ortaktır.

İlçemizde bulunan Mermer Atık Sahasının kuruluşu, İlimizde ve ilçemizde kurulan Mermercilik Yüksek Okulu kuruluş çalışmalarında bulunulmuştur.

Sektör temsilcilerimizin ve üyelerimizin kurum ve kuruluşlarla, alıcı ve satıcılarla olan uyuşmazlıklarında bilirkişi olarak görev almaktadır.

Sektör sorunlarını resmi makamlara iletmekte ve çözüm yolları için gerekli hassasiyeti göstermektedir.