Afyonkarahisar İscehisar Mermerciler Derneği (AFİSMED)

"Madencilik Güvenliği ve Teknolojileri Çalıştayı" düzenlendi

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından desteklenen ve Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Kömür Üreticileri Derneği (KÖMÜRDER) ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen “Maden Güvenliği ve Teknolojileri Çalıştayı” 01 Haziran 2016 tarihinde Genel Müdürlüğümüzde gerçekleştirilmiştir.

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sayın Pavek KAFKA’nın da onurlandırdığı ve moderatörlüğünü KÖMÜRDER Genel Sekreteri SN. Halim DEMİRKAN’ın yürüttüğü çalıştayın açılış konuşmasını yapan Genel Müdürümüz Dr. Adnan KÖSE, Türkiye’deki madencilik mevzuatı ve sektörde yaşanan gelişmeler hakkında bilgiler vermiştir.

Genel Müdürlüğümüz’de gerçekleşen sabahki oturumda, Çek Cumhuriyeti Devlet Madencilik Kurumu ile Çek Cumhuriyeti’nden Maden Kurtarma Servisi (HBZS), Green Gas şirketi ve Ostrava Maden tasarımı (BAPRO) yetkilileri Çek Madencilik Kurumu’nun maden güvenliği konusundaki rolü, kazaların önlenmesi, gaz giderme ve patlamaların önlenmesi ile yeraltı madenlerde güvenliğin tasarlanması hakkında sunumlar gerçekleştirmişlerdir. Ayrıca Genel Müdürlüğümüz yetkilisi, Türkiye’deki madencilik sektörü ve Maden Kanunu’nda yapılan son değişikliklerle ilgili sunum yapmıştır.

Öğleden sonra Swiss Otel’de gerçekleştirilen oturumda ise, Çek yetkilileri,  Türk özel, kamu sektörü ve üniversite temsilcileriyle birebir görüşme gerçekleştirmişlerdir.